Silkeborg

SPEJDERHISTORISKE FORENING

Flokdagbog DDS 1. Silkeborg 1933-35

Her kan man læse om spejderarbejdet i midten af 30’erne. Bogen blev i øvrigt fundet i f.m. en husrenovering i Flensborg i 1978, så hvis der er nogen, som ved hvordan den er havnet der, hører vi gerne fra jer.

For dem der mener, at børn var mere velopdragne i de gode gamle dage kan vi henlede opmærksomheden på siderne 40-41 og 62-63!

Noget andet bemærkelsesværdigt er billederne, der viser, at ikke alene børnene, men også de ældre spejdere og ledere bærer uniform på trods af uniforms-forbuddet, der var gældende fra 1933 til 1942, spejderne var dog kun omfattet af dette i 1933-34. Aner man lidt civil ulydighed?

 

Kontakt os:

Flere nyheder

Arkivmedarbejder søges: 

Vores mission:  Silkeborg huser verdens ældste fungerende spejdertrop!  Det er også i Silkeborg kunstmalerne Asger Jorn og hans brødre Vagn Ove Jorn og Jørgen Nash

Ny hjemmeside

Siden vores hjemmeside gik i luften for mere end 5 år siden har trafikken på siden været støt stigende til mere end 100.000 besøg i

Bestyrelsesberetning

2021 er blevet til 2022. Et år er gået. Og hvilket år. Det er positivt, at vi er sluppet af med Coronaen og alle dens

Spejdere i krig

Med støtte fra Silkeborg Kommunes Kultur-, Fritids-, Outdoor- og Idrætsudvalg er det lykkedes at få trykt en lille bog om Spejderne i Silkeborg før og